Bérszámfejtési minták

Bérszámfejtési minták

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Show/Hide Hidden Text

Az alábbiakban bérszámfejtési témákat sorolunk fel. A kiválasztott témára kattintva megnyílik a példákat tartalmazó leírás.

 

hmtoggle_plus1Átalányadózó 2023

 

Számfejtés előtt elvégzendő módosítások:

1./ Amennyiben a vállalkozó korábban D, vagy V alkalmazás módban vállalkozó volt, úgy kérjük az átalányadózás előtti jogviszonyt zárják le.

2./ A lezárt jogviszony után nyissanak új jogviszonyt, azonban azt ne a D, vagy a V alkalmazás módban, hanem az új, P alkalmazás módban rögzítsék, meglévő jogviszony folytatása jelöléssel.

Természetesen előzmény nélküli átalányadózó egyéni vállalkozást is a P alkalmazás módban nyissák meg.

3./ Az alkalmazás mód képernyő alsó részén jelölje, ha a vállalkozó tevékenysége középfokú végzettséget igényel.

4./ Az alkalmazás mód alapadatai menüpont alatt található, csak a P alkalmazás mód esetén aktív, jogviszony minősége menüpontban állítsák be, hogy a vállalkozást főfoglalkozásban, 36 órás munkaviszony mellett, tagsági jogviszony mellett (ahol a minimálbér utáni járulékot megfizették), vagy közép-, és felsőfokú tanulóként folytatja-e.

Amennyiben az alkalmazás minőségében az év folyamán változás történik, a megnyitott P alkalmazás módot nem kell lezárni, csak itt, ebben az alkalmazás minősége menüpontban kell az új jogviszony minőségét beállítani, (még nyugdíjba vonuló estében sem).

5./ A törzsadatok/cégadatok/adózás módja menüpontban állítsák be, hogy az adózás módja átalányadózás.

6./ Mivel az adó-, és járulékszámítás teljesen eltér a korábban megszokott, havi számfejtéstől, és mivel a fizetendő adókat, járulékokat a negyedéves bevétel alapján kell meghatározni, a számfejtést is negyedévente kell megtenni, méghozzá csak a negyedév harmadik hónapjában (vagyis március 31-ével, június 30-ával, szeptember 30-ával, és december 31-ével.

Ez alól csak az időközben nyugdíjba vonuló számfejtése tér el, az ő számfejtésük a NAV-tól kért állásfoglalás megérkezése után fog véglegesítve. Mivel a nyugdíjba vonuló a nyugdíjazást követő 30 napon belül soron kívüli bevallást köteles benyújtani, úgy a nyugdíjas időszak előtti nappal készítsünk számfejtést. Pl. május 15-étől nyugdíjas esetén az első negyedév normál (03.31-i) számfejtése után számfejtsük a 2. negyedév nem nyugdíjas időszakát 05.14-i dátummal, a vonatkozási időszak 04.01-05.14. időszak.  A negyedévből hátralévő, már nyugdíjas időszakot normál módon, a negyedév utolsó napjával kell számfejteni, az időszak a példa esetében 05.15-06.30. (Természetesen a vállalkozás indításakor is már nyugdíjas esetén a számfejtés azonos a nem nyugdíjas esetével.)

7./ A számfejtés során a negyedév 3 hónapjának bevételét kell a számfejtéskor megadni, aminek 3 fajta módja lehet:

a./ kézzel kitöltjük a negyedév első, második és harmadik hónapjának bevétel jogcímeit.

b./ amennyiben kitöltötték a paraméterek/általános paraméterek/nav online számla menüpontban a technikai kódokat, lehetőség nyílik a NAV felé beküldött számlaadatok letöltésére az adatszolgáltatás/átalányadózó egyéni vállalkozó menüpontban. Az itt letöltött számlák közül a készpénzesnek jelentett számlák automatikusan kiegyenlítettnek kerülnek rögzítésre, azonban az átutalásos számlák esetében rögzíteni kell ugyanezen a felületen a kiegyenlítés dátumát és a befolyt összeget is (több részletben kiegyenlítés esetén a részleteknek megfelelő dátumot és összeget kell rögzíteni).

A NAV online rendszerből letöltött és kiegyenlítés dátummal és összeggel kiegészített adatok a számfejtés indításakor automatikusan bekerülnek a negyedév megfelelő hónapjainak bevétel jogcímeibe.

Nyugdíjba vonuló vállalkozó esetén a számfejtés indításakor a negyedév hónapjainak jogcímkódjába a vonatkozási időszak alatt befolyt bevétel fog bekerülni. A korábbi példa esetén a május 14-i számfejtés estén a negyedév első hónapjába az áprilisban, a negyedév második hónapjába a május 1-május 14. között befolyt bevételek fognak bekerülni.

Fontos: amennyiben történt már számfejtés, és automatikusan átkerültek a bevétel adatok, ismételt számfejtés esetén ezek az adatok nem kerülnek felülírásra. Hibás, vagy hiányos adatátvétel esetén vagy kézzel kell javítani a bevétel adatokat, vagy az érintett számfejtést törölni kell, és ebben az esetben az adatátvétel ismételten megtörténik.

c./ A harmadik lehetőség, hogy nem töltik le az online adatszolgáltatás számláit a b./ pontban leírt felületen, hanem a számlákat ott kézzel rögzítik, a további munkamenet azonban azonos a b./ pontban írtakkal.

8./ A számfejtés után javasoljuk kérjék le a paraméterezett listák között szereplő átalányadózó2023 nevű listát.

9./ Készítsék el a 2358-as nyomtatvány feladását, aminél negyedéves bevallást állítsanak be, valamint a nyomtatványok bevallás gyakorisága ablakon is állítsa be, hogy negyedéves bevallás.

10./ A program korábbi verziója a P alkalmazás módban rögzített vállalkozás esetén is létrehozta az éves szabadság adatokat. Kérjük ezeket az adatokat, ha zavaróak, töröljék ki. Az újabb verzió már nem hozza létre a szabadságokat, sem alkalmazás mód rögzítésnél, sem évnyitáskor.

 

Már az átalányadózás járulék-, és adószámításának változásakor felmerült igény a havi számfejtésre, melyet a számítás bonyolultsága és a számolás negyedéves bevételből kiindulása miatt nem tudunk megoldani. Amennyiben havonta szeretnék a járulékot és adót fizetni, kérjük használják a több szakmai fórumon megjelent kalkulátorokat.

Köszönettel vettünk minden észrevételt, hibajelzést is, melyet továbbra is szívesen veszünk. Köszönjük türelmüket a jelenleg sem végleges paraméterezéssel kapcsolatban (ilyen az időközben nyugdíjba vonuló számfejtése), de a paraméterezés során olyan kérdések merültek fel, melyet a NAV sem tud (a mai napig sem) megválaszolni, bár az átalányadózást egy egyszerű, követhető adózási módként jelentették be, amihez már államilag elismert szakképesítést is tudnak szerezni, annyira egyszerű.

 

hmtoggle_plus1Osztalék, osztalékelőleg

 

A. Osztalékelőleg:

Kitöltendő mezők: 0010

A 0010-es jogcímkódba írandó a bruttó összeg (az összegből a program csak SZJA-t fog levonni).

 

B. Osztalékfizetés, ha nem volt osztalékelőleg az előző évben:

Kitöltendő mezők: 0012, 8887, 0019

A 0012-es jogcímkódba írandó a bruttó összeg.

A 8887-es jogcímen be kell állítani, hogy kell-e a kifizetett osztalékból Szociális hozzájárulási adót vonni.

A 0019-es jogcímen pedig azt az összeget kell beírni, ami után Szociális hozzájárulási adót kell vonni.

 

C. Osztalékfizetés, ha volt osztalékelőleg az előző évben:                

Kitöltendő mezők: 0012, 0011, 8887, 0019

A 0012-es jogcímkódba írandó a bruttó, megszavazott osztalék.

A 0011-es jogcímkódba írandó az előző évben kifizetett bruttó osztalékelőleg, pozitív számmal, ami azonban a számfejtés során levonásra kerül a megszavazott osztalékból.

A 8887-es jogcímen be kell állítani, hogy kell-e a kifizetett osztalékból Szociális hozzájárulási adót vonni, a 0019-es jogcímen pedig azt az összeget kell beírni, ami után Szociális hozzájárulási adót kell vonni.

 

D. Osztalék nem lett megszavazva, de volt osztalékelőleg az előző évben:

Kitöltendő mezők: 0011

A 0012-es jogcímkódba írandó a nulla forint, megszavazott osztalék.

A 0011-es jogcímkódba írandó az előző évben kifizetett bruttó osztalékelőleg, pozitív számmal. Mivel nincs megszavazott osztalék, a szocho-ra vonatkozó részt nem kell kitölteni.A program visszafizetendő összegnek fogja leszámfejteni az osztalékelőleget, de az előző évben levont SZJA-t „nem adja vissza”, azt a dolgozónak kell az SZJA bevallásában majd visszaigényelnie.

 

hmtoggle_plus1Társas vállalkozás jövedelme, járulékai                                                

 

I. Főfoglalkozású társas vállalkozó

A. Társasági adó hatálya alatti főfoglalkozású társas vállalkozó

1. Nincs sehol máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: G)

Kitöltendő: 0334, 0014

A 0334-es jogcímkódba kell beírni azt a minimális havi járulékalapot, ami után a járulékokat meg kell fizetni (ide vagy a minimálbért, vagy a szakmai minimálbér összegét kell beírni).

A 0014-es jogcímkódba kell beírni azt az összeget, amit a társas vállalkozó jövedelemként felvesz, SZJA-val leadózza.

A minimum járulékfizetés, illetve különböző járulékok szorzókkal történő felszorzása a 0334-es jogcímkódba beírt járulékalapra számolva történik.

2. Van máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: H)

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 0014

A 0014-es sorba a társas vállalkozó jövedelemként ténylegesen felvett bruttó összegét kell beírni, és mivel ez a foglalkoztatás többes jogviszonynak minősül, a Dolgozók/Havi bevallás nyilatkozat adatok fülön rögzíteni kell annak a társas vállalkozásnak a nevét, és adószámát, ahol a minimum járulékfizetés megtörténik. Az itt rögzített összeg nem kerül felszorzásra az 1,125-ös járulékszorzóval, és ebben az esetben nincs minimum járulékfizetési kötelezettség.

3. Van máshol munkaviszonya, de ott a heti 36 órás foglalkoztatást nem éri el (érintett alkalmazás mód: G)

Kitöltése megegyezik az 1. pont alatt írtakkal.

 

B. EVA adó hatálya alatti főfoglalkozású társas vállalkozó (érintett alkalmazás mód: G)

A vállalkozás EVA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás módja fülön rögzíteni kell. A „G” alkalmazás módhoz rögzítendő az EVA-s vállalkozás társas vállalkozás tagja, járulékfizetését az EVA alanyiság nem befolyásolja.

 

C. KATA adó hatálya alatti főfoglalkozású társas vállalkozó

A vállalkozás KATA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás módja fülön rögzíteni kell.

1. Nincs sehol máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: G)

Kitöltendő: 8886

A társas vállalkozó után csak a KATA adót kell fizetni, viszont annak összege 50000 Ft, illetve 75000 Ft lehet, ezt a döntést kell a 8886-os soron megadni.

2. Van máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: H)

Kitöltendő: nincs

A társas vállalkozás után csak a KATA adót kell fizetni, aminek összege: 25000 Ft.

3. Van máshol munkaviszonya, de ott a heti 36 órás foglalkoztatást nem éri el (érintett alkalmazás mód: G)

Kitöltése megegyezik az 1. pont alatt írtakkal.

 

II. Nem főfoglalkozású társas vállalkozó

A. Társasági adó hatálya alatti nem főfoglalkozású társas vállalkozó

1. van máshol munkaviszonya, ahol a foglalkoztatás eléri a heti 36 órát (érintett alkalmazás mód: H )

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 0014.

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, az SZJA és a járulékok a ténylegesen felvett, és a 0014-es jogcímen rögzített bruttó összeg után kerülnek kiszámításra.

2. Nyugdíjas társas vállalkozó, illetve nappali tagozatos közép-, vagy felsőfokú tanuló (érintett alkalmazás mód: I)

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 0014, 8881

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, az SZJA és a járulékok a ténylegesen felvett, és a 0014-es jogcímen rögzített bruttó összeg után kerülnek kiszámításra.

Nyugdíjas társas vállalkozó esetén a 8881-es jogcím kitöltésével a havi egészségügyi szolgáltatási járulék is kiszámításra kerül.

Tanulók ezt a járulékot nem fizetik.

 

B. EVA adó hatálya alatti nem főfoglalkozású társas vállalkozó

A vállalkozás EVA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás módja fülön rögzíteni kell.

1. Van máshol munkaviszonya, ahol a foglalkoztatás eléri a heti 36 órát (érintett alkalmazás mód: H)

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 0014

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, az SZJA és a járulékok a ténylegesen felvett, és a 0014-es jogcímen rögzített bruttó összeg után kerülnek kiszámításra.

2. Nyugdíjas társas vállalkozó, illetve nappali tagozatos közép-, vagy felsőfokú tanuló (érintett alkalmazás mód: I)

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 0014, 8881

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, az SZJA és a járulékok a ténylegesen felvett, és a 0014-es jogcímen rögzített bruttó összeg után kerülnek kiszámításra.

Nyugdíjas társas vállalkozó esetén a 8881-es jogcím kitöltésével a havi egészségügyi szolgáltatási járulék is kiszámításra kerül.

Tanulók ezt a járulékot nem fizetik.

 

C. KATA adó hatálya alatti nem főfoglalkozású társas vállalkozó

A vállalkozás KATA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás módja fülön rögzíteni kell.

1. Van máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: H)

Kitöltendő: nincs

Havi 25 ezer forint KATA adót kellene fizetni, amit a program kiszámol.

2. Van máshol munkaviszonya, ahol a foglalkoztatás eléri a heti 36 órát (érintett alkalmazás mód: H)

Kitöltendő: nincs

Havi 25 ezer forint KATA adót kellene fizetni, amit a program kiszámol.

3. Nyugdíjas társas vállalkozó, illetve nappali tagozatos közép-, vagy felsőfokú tanuló (érintett alkalmazás mód: I)

Kitöltendő: nincs

Havi 25 ezer forint KATA adót kellene fizetni, amit a program kiszámol.

 

hmtoggle_plus1Egyéni vállalkozás járulékfizetése

 

Az átalányadózás számfejtését a következő beállításokkal tudja elvégezni:

 

1.A Törzsadatok/cégadatok/adózás módja menüpontban állítsuk be az adózás módját: átalányadózás beállításra, megadva ennek az adózás módnak a kezdő dátumát.

2.Amennyiben a vállalkozó korábban is működött, a korábbi alkalmazás módot nem kell megszüntetni, vagyis továbbra is vagy D, vagy V alkalmazás módot kell használni.

3.Az átalányadózó egyéni vállalkozó esetében a számfejtés előkészítésében adjuk meg a tevékenysége alapján rá jellemző költséghányad százalékát (pl.: 40) a 8813-as jogcímkódon. Ugyanitt adjuk meg a D alkalmazás módú vállalkozók esetében a minimum járulékalap havi összegét (2022-ben 200 000 Ft, vagy 260 000 Ft); V alkalmazás mód esetén ezt az adatot nem kell megadni.

4.Hóvégi számfejtéskor (mivel a járulékot havonta kell bevallani) havonta a 8812-es jogcímen adjuk meg az adott havi bevétel összegét (ne a költséghányaddal csökkentettet!).

5.Sem a D, sem a V alkalmazás mód esetén a 3334-es jogcímet nem szabad kitölteni, ezért a program az adózás módja beállítása után a legtöbb nézetben ezt a jogcímet elrejti a kitöltéstől.

6.Ellentétben a KATA adózástól, a havi adatokról az 58-as bevallást az átalányadózó esetében be kell nyújtani a NAV felé.

 

Letölthető egy excel táblázat (kalkulátor), amivel előzetesen számolhatja a fizetendő járulékokat és adókat, illetve ellenőrizheti a számfejtés adatait.

Táblázat letöltése

Ha valaki év közben lesz átalányadózós, akkor a minimum tb összegét a megelőző hónapokban állítsa be nullára!

 

 

I. Főfoglalkozású egyéni vállalkozó

A. SZJA hatálya alatti, főfoglalkozású egyéni vállalkozó (érintett alkalmazás mód: D)

1. Nincs sehol máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti

Kitöltendő: 0334, 3334

A 0334-es jogcímkódba kell beírni azt a minimális havi járulékalapot, ami után a járulékokat meg kell fizetni (ide vagy a minimálbért, vagy a szakmai minimálbér összegét kell beírni).

A 3334-es jogcímkódba kell beírni azt az összeget, amit az egyéni vállalkozó jövedelemként felvesz, SZJA-val leadózza.

A minimum járulékfizetés, illetve különböző járulékok szorzókkal történő felszorzása a 0334-es jogcímkódba beírt járulékalapra számolva történik.

2. Van máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: V)

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 3334-es sor

A 3334-es jogcímkódba az egyéni vállalkozó jövedelemként ténylegesen felvett bruttó összegét kell beírni, és mivel ez a foglalkoztatás többes jogviszonynak minősül, a Dolgozók/Havi bevallás nyilatkozat adatok fülön rögzíteni kell annak a társas vállalkozásnak a nevét, és adószámát, ahol a minimum járulékfizetés megtörténik. Az itt rögzített összeg nem kerül felszorzásra az 1,125-ös járulékszorzóval, és ebben az esetben nincs minimum járulékfizetési kötelezettség.

3. Van máshol munkaviszonya, de ott a heti 36 órás foglalkoztatást nem éri el (érintett alkalmazás mód: D)

Kitöltése megegyezik az 1. pont alatt írtakkal.

 

B. EVA adó hatálya alatti főfoglalkozású egyéni vállalkozó (érintett alkalmazás mód: D)

A vállalkozás EVA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás módja fülön rögzíteni kell.

A „D” alkalmazás módhoz rögzítendő az EVA-s egyéni vállalkozó, járulékfizetését az EVA alanyiság nem befolyásolja.

 

C. KATA adó hatálya alatti főfoglalkozású egyéni vállalkozó

A vállalkozás KATA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás fülön rögzíteni kell.

1. Nincs sehol máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: D)

Kitöltendő: 8886

Az egyéni vállalkozó után csak a KATA adót kell fizetni, viszont annak összege 50000 Ft, illetve 75000 Ft lehet, ezt a döntést kell a 8886-os soron megadni.

2. Van máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: V)

Kitöltendő: nincs

Az egyéni vállalkozás után csak a KATA adót kell fizetni, aminek összege: 25000 Ft.

3. Van máshol munkaviszonya, de ott a heti 36 órás foglalkoztatást nem éri el (érintett alkalmazás mód: D)

Kitöltése megegyezik az 1. pont alatt írtakkal.

 

II. Nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó

A. SZJA hatálya alatti, nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó

1. Van máshol munkaviszonya, ahol a foglalkoztatás eléri a heti 36 órát (érintett alkalmazás mód: V )

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 3334

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, az SZJA és a járulékok a ténylegesen felvett, és a 3334-es jogcímen rögzített bruttó összeg után kerülnek kiszámításra.

2. Nyugdíjas egyéni vállalkozó, illetve nappali tagozatos közép-, vagy felsőfokú tanuló (érintett alkalmazás mód: V)

Kitöltendő: nincs

Feltételesen kitöltendő: 3334, 8881

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, az SZJA és a járulékok a ténylegesen felvett, és a 3334-es jogcímen rögzített bruttó összeg után kerülnek kiszámításra.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó esetén a 8881-es jogcím kitöltésével a havi egészségügyi szolgáltatási járulék is kiszámításra kerül. Tanulók ezt a járulékot nem fizetik.

Módosult a nyugdíjas és a nyugdíj szüneteltetése státusz kezelése, nem a számfejtésnél kell megadni, hanem a következőket kell beállítani:

1./ dolgozók/személyes adatok: nyugdíjas törzsszám

2./ dolgozók/nyugdíjas adatok: nyugdíj időszak

3./ dolgozók/alkalmazás mód adatok/további adatok: nyugdíjas státusz

Ezek alapján a program automatikusan meghatározza a számfejtésnél az értéket.

 

B. EVA adó hatálya alatti nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó

A vállalkozás EVA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás fülön rögzíteni kell.

1. Van máshol munkaviszonya, ahol a foglalkoztatás eléri a heti 36 órát (érintett alkalmazás mód: Y)

Kitöltendő: 0088, 8889

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, a járulékok az EVA alap alapján kerülnek kiszámítása.

2. Nyugdíjas egyéni vállalkozó, illetve nappali tagozatos közép-, vagy felsőfokú tanuló (érintett alkalmazás mód: Y)

Kitöltendő: 0088, 8881

Nincs kötelező minimum járulékfizetés, a járulékok az EVA alap alapján kerülnek kiszámításra.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó esetén a 8881-es jogcím kitöltésével a havi egészségügyi szolgáltatási járulék is kiszámításra kerül. Tanulók ezt a járulékot nem fizetik.

 

C. KATA adó hatálya alatti nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó

A vállalkozás KATA alanyiságát a Törzsadatok/Adózás fülön rögzíteni kell.

1. Van máshol olyan tagsági viszonya, ahol a járulékokat a minimálbér után megfizeti (érintett alkalmazás mód: V)

Kitöltendő: nincs

Havi 25 ezer forint KATA adót kellene fizetni, amit a program kiszámol.

2. Van máshol munkaviszonya, ahol a foglalkoztatás eléri a heti 36 órát (érintett alkalmazás mód: V)

Kitöltendő: nincs,

Havi 25 ezer forint KATA adót kellene fizetni, amit a program kiszámol.

3. Nyugdíjas egyéni vállalkozó, illetve nappali tagozatos közép-, vagy felsőfokú tanuló (érintett alkalmazás mód: V)

Kitöltendő: nincs

Havi 25 ezer forint KATA adót kellene fizetni, amit a program kiszámol.

Módosult a nyugdíjas és a nyugdíj szüneteltetése státusz kezelése, nem a számfejtésnél kell megadni, hanem a következőket kell beállítani:

1./ dolgozók/személyes adatok: nyugdíjas törzsszám

2./ dolgozók/nyugdíjas adatok: nyugdíj időszak

3./ dolgozók/alkalmazás mód adatok/további adatok: nyugdíjas státusz

Ezek alapján a program automatikusan meghatározza a számfejtésnél az értéket.

 

hmtoggle_plus1Telefon, reprezentáció, gépkocsi, bérleti díj

 

A. Telefon magáncélú használat számfejtése (érintett alkalmazás mód: J)

Kitöltendő: 0202

A 0202-es jogcímkódba írjuk be a havi telefonszámla bruttó összegét, aminek a 20%-a után a program a fizetendő adókat kiszámítja.

 

B. Céges személyautó után fizetendő cégautó adó számfejtése (érintett alkalmazás mód: J)

Kitöltendő: 0320-0331, 0212, 0213

A 0320-0331 jogcímkódok közül válasszuk ki a személyautó forgalmi engedélyében szereplő adatoknak megfelelő jogcímkódot, oda írjunk be „1”-et (amennyiben minden személyautót külön-külön rögzítünk).

Ha az I. félévi súlyadó határidőig befizetésre került, úgy az első félévi súlyadó 1 hónapra eső összegét írjuk be a 0212-es jogcímkódba. Ha a II. félévi súlyadó határidőig befizetésre került, úgy a második félévi súlyadó 1 hónapra eső összegét írjuk be a 0213-as sorba, és egyidejűleg töröljük a 0212-es jogcímen rögzített összeget. Késve befizetett összeg esetén a negyedévnek attól a hónapjától töltsük csak ki ezeket a mezőket, amelyik hónaptól jogosultak vagyunk a súlyadó levonására.

 

C. Reprezentáció után fizetendő adók számfejtése (érintett alkalmazás mód: J)

Kitöltendő: 0220

A 0220-as jogcímbe az adott havi reprezentációs költség bruttó összegét írjuk be, majd a program az ezután fizetendő adókat kiszámítja.

 

D. Társasház részére történő bérleti díj számfejtése (érintett alkalmazás mód: J)

Kitöltendő: 0203

A mezőbe a társasháznak kifizetett bruttó összeget írjuk, melyből levonandó SZJA összegét a program számolja.

 

E. Bérleti díj számfejtése (érintett alkalmazás mód: J)

Kitöltendő: 0204, vagy 0078, illetve 0205 vagy 0255

Attól függően, hogy ingó bérleti díjat, vagy ingatlan után fizetett bérleti díjat számfejtünk, vagy a 0078-as (ingó), vagy a 0204-es (ingatlan) bérleti díj jogcímet töltsük ki.

A bérleti díjból vagy %-os költséghányad, vagy egy fix összeg vonható le. Ha %-os költséghányad alkalmazásáról van nyilatkozatunk, úgy a 0255-ös jogcímbe írjuk be a % mértékét (ami általános esetben: 10, ha fix összegről nyilatkozatunk, úgy a 0205-ös jogcímbe írjuk be az adott bérleti díjhoz tartozó költség összeget.

 

hmtoggle_plus1EKHO

 

A. Alkalmazott, nem nyugdíjas (érintett alkalmazás mód: 1)

Kitöltendő: 0104, 0067, alkalmazotti besorolási bér

Az így foglalkoztatottak jövedelme több tételből áll össze, a besorolási bérből (ami legalább minimálbér összegét el kell, hogy érje) és az EKHO-s jövedelemből. A besorolási bért a program a „normál” adózás szerint járulékoztatja.  Az EKHO-s jövedelem (0104-es jogcímkód) és a teljesítménybér (0067-es jogcímkód) mezőbe írt összegek után az adókat az EKHO szabályai szerint számoljuk. Amennyiben a normál adózású jövedelemrész számfejtéskor nem éri el a besorolási bért (táppénz, stb…), a program az EKHO-s jövedelem terhére kiegészíti a normál adózású részt a besorolási bér mértékéig. A szabadságmegváltás utáni jövedelmet a normál adózás szerinti jövedelemrészhez adjuk hozzá.

 

B. Nyugdíjas alkalmazott (érintett alkalmazás mód: 2)

Kitöltendő: 0104, 0067

A 2-es alkalmazás módban a számfejtés hasonlít az 1-es alkalmazás módhoz, az eltérés annyi, hogy itt nem kötelező a besorolási bért megadni, nincs kötelező „normál” módon történő adózás. Amennyiben a dolgozót oly módon foglalkoztatják, hogy a szerződésben szerepel besorolási bér, akkor azt a programba a törzsadatoknál rögzíteni kell, és ebből a jövedelemrészből a program nem EKHO-t, hanem SZJA-t von.

 

C. Megbízási díjjal foglalkoztatott (érintett alkalmazás mód: 4)

Kitöltendő: 8888 (Automatikusan, az alább található kiemelt szöveg szerint), 3331

A 3331-es jogcímkódba írjuk be a bruttó megbízási díj összegét. Ennél az alkalmazás módnál besorolási bér beállítása nem értelmezhető, nincs „normál” adózással adózandó jövedelemrész.

Módosult a nyugdíjas és a nyugdíj szüneteltetése státusz kezelése, nem a számfejtésnél kell megadni, hanem a következőket kell beállítani:

1./ dolgozók/személyes adatok: nyugdíjas törzsszám

2./ dolgozók/nyugdíjas adatok: nyugdíj időszak

3./ dolgozók/alkalmazás mód adatok/további adatok: nyugdíjas státusz

Ezek alapján a program automatikusan meghatározza a számfejtésnél az értéket.

 

D. Vállalkozó

EKHO-s jövedelem számfejtésére nincs lehetőség.

 

hmtoggle_plus1Egyszerűsített foglalkoztatott

 

A. Folyamatosan alkalmazott egyszerűsített foglalkoztatott (érintett alkalmazás mód: Z)

Kitöltendő alkalmazás módnál: alkalmazás minősége, biztosítási jogviszony és az egyszerűsített foglalkoztatás jellege, a munkaidőnaptárban az időadatok.

Amennyiben az egyszerűsített foglalkoztatottat huzamosabb ideig, vagy határozatlan ideig szeretnénk foglalkoztatni, úgy a jogviszony vége mezőt ne töltsük ki.

A munkaidő naptárba jelöljük be azokat a napokat, melyeken a foglalkoztatás történt, melynek hatására megnyílik egy újabb rögzítő felület, ahol a ledolgozott órákat, a kifizetett bruttó jövedelmet rögzítenünk kell. A fizetendő járulékot az egyszerűsített foglalkoztatás jellege beállításnak megfelelően a program kiszámolja. Rögzíthető pótlék összeg, és EU-s bér is, illetve az, hogy a foglalkoztatás legalább középfokú végzettséget igényel-e. A naptár rögzítésével a számfejtés még nem történt meg, azt hónap végén el kell végeznünk. A naptárban rögzített adatokat havi és éves bontásban ellenőrizni tudjuk.

 

B. Alkalmankénti foglalkoztatás (érintett alkalmazás mód: Z)

Kitöltendő: megegyezik az A. pontban leírtakkal.

Abban az esetben, ha az egyszerűsített foglalkoztatottat határozott ideig foglalkoztatjuk, úgy célszerű az alkalmazás mód fülön a jogviszony megszűnésének dátumát is kitölteni.

Ugyanennek a magánszemélynek az ismételt foglalkoztatása esetén vagy a megszűnés dátumát töröljük ki, vagy új alkalmazás módot rögzítsünk, ez utóbbinak az előnye az, hogy ebben az esetben minden egyes külön rögzített foglalkoztatáshoz tudunk külön alkalmi munkaszerződést készíteni.

Alkalmankénti rögzítés esetén célszerű a számfejtést is elvégezni a foglalkoztatás utolsó napján, így a fizetési bizonylat, igazolások, stb. is azonnal kiadhatók a munkavállaló részére.

 

hmtoggle_plus1Tanulók

 

A. Tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulók (érintett alkalmazás mód: X)

FONTOS, hogy a már szeptember előtt  így foglakoztatott tanulóknál, ne írja be a Dolgozói adatoknál a Besorolási bért, mert abban az esetben a program TB járulékot fog számolni, a korábbi 3+4+10% helyett.

Kitöltendő: 0105, 0107 (2021-től ez számolt jogcím), 0210 (2021-től számolt jogcím), illetőleg 2021-től kitöltendő a munkaidőnaptár az iskolában töltött napokkal, valamint a 0218-as jogcímkód

A 0105-ös jogcímkódba a tanulónak kifizetendő ösztöndíj, a 0107-es jogcímkódba a foglalkoztatás után a szakképzési hozzájárulásból érvényesíthető havi normatíva összege, a 0210-es jogcímkódba a havi oktatói normatíva összege írandó, ami 2021-től már a tanulói munkaszerződés napi normatívája lesz.

A 0218-as jogcímkódba 2021-től a tanulók után igénybe vehető napi normatíva összegét kell írni, a nem iskolában töltött napok és a 0218-as jogcímkódon szereplő összeg alapján kerül kiszámolásra a havi normatíva összege, a 0107-es jogcímen.

A 0105-ös jogcímkódba írt havi ösztöndíj összege betegszabadság, vagy hiányzás miatt átszámolásra kerül, és a kifizetendő összeg a 1063-as jogcímkódba kerül.

A kiszámított normatívák a 08-as nyomtatványra is átadásra kerülnek.

 

B. Együttműködési megállapodással foglalkoztatott tanulók (érintett alkalmazás mód: X)

Kitöltendő: 0207, 0208, 0209, 0108

A tanuló által ledolgozott hetek számát a 0207-es jogcímkódba, a hiányzás napjait a 0208-as jogcímkódba, a heti fizetendő ösztöndíj összegét a 0209-es jogcímkódba, és a napi szakképzési hozzájárulásból levonható normatíva összegét a 0108-as jogcímkódba kell írni.

Az együttműködési megállapodással foglalkoztatott tanuló a hetek után kap juttatást, de őt nem kell bejelenteni 1041-esen, nem biztosított és nem alkalmazott, nincs szabadsága, így szabadság megváltás sem jár neki.

 

C. Kötelező szakmai gyakorlatosok bére (felsőfokú oktatás esetén) (érintett alkalmazás mód: X)

Kitöltendő: 0106

A 0106-os jogcímkódba rögzített összeg adó és járulékmentes.

 

D. Szakképzési munkaszerződés (érintett alkalmazás mód: X)

 

       Kitöltendő: szakképzési munkaszerződés bére (Ezt a besorolási bérnél tudja megadni), 0210, munkaidőnaptár az iskolában töltött napokkal

 

       A tanuló havi bére betegszabadság esetén átszámolásra kerül, a kifizetendő bruttó összeg a 0241-es jogcímkódon található.

       A napi normatíva  és a nem iskolában töltött napok alapján az igényelhető normatíva a 0242-es jogcímkódon szerepel.

 

A tanulók iskolanapra eső betegszabadsága után a NAV állásfoglalása szerint nem érvényesíthető adókedvezmény. Emiatt egy új 0427-es jogcímkódú sorba kézzel be kell írni az iskolanapra eső betegszabadság napokat, ami alapján a 0107-es vagy a 0242-es jogcímkódon számolt adókedvezmény csökkenni fog.