SQL szerver frissítése az INFOTEKA_SQL 2017 (v14)-es verzióra, vagy tetszőleges SQL szerverre (Haladó/Rendszergazdai szint)

SQL szerver frissítése az INFOTEKA_SQL 2017 (v14)-es verzióra, vagy tetszőleges SQL szerverre (Haladó/Rendszergazdai szint)

Előzetes tudnivalók:

 

Az infotéka SQL szerver migráló alkalmazással lehetősége van frissíteni régi verziójú SQL adatbázis kezelő szerverét az általunk biztosított legfrissebb szerverre (SQL 2017, v14-es verzió). Ehhez minimum Windows 8 operációs rendszer szükséges (Windows 8, 8.1, 10, 11).

A frissítést elvégezheti egy szabadon választott előre telepített saját SQL szerverre is. Utóbbi esetben az alkalmazás használható a már nem támogatott Windows 7 operációs rendszeren is, azzal a korlátozással, hogy maximum SQL 2014 (v12) telepíthető Windows 7-re, és ezt a telepítést Önnek kell előzetesen elvégeznie.

 

A frissítést azon a gépen kell futtatni, ahol a jelenleg használt SQL szerver fizikailag található. Tehát hálózatos használat esetén a szerverként működő gépen.

 

Az alkalmazás letölthető innen: Infotéka SQL szerver migráló

 

Technikai információk: Ez a frissítés valójában az adatbázisok migrálását jelenti egy új SQL szerverre. Erre azért van szükség, mert az általunk eddig használt SQL szerverek 32 bites változatok voltak (2005, 2012), viszont a 2016-os verziótól kezdve már csak 64 bites változatok érhetőek el. A 32 bitesről 64 bites verziókra frissítéshez a Microsoft nem biztosít közvetlen lehetőséget, így a jelenleg használt verzió mellé fel kell telepíteni egy új verziójú 64 bites változatot, és az adatbázisokat át kell csatolni erre az új szerverre. Tehát az adatbázis fájlok nem mozdulnak, csak az új szerver kezeli tovább azokat, és alapértelmezetten az ezután létrehozott adatbázisok is a korábbi szerver adatbázis mappájában jönnek létre.

Ezt a folyamatot végzi el néhány beállítás után az alkalmazás.

 

Vegye figyelembe, hogy ha eddig sem az Infotéka SQL szerverét használta (SQL2005_INFOTEKA), akkor ezt a migrálást csak abban az esetben végezze el, ha az Ön által használt jelenlegi SQL szerver más (leginkább ügyviteli) alkalmazásokkal nincs kapcsolatban, mivel azok nem feltétlenül fogják tudni kezelni ezt az INFOTEKA_SQL példánynévvel működő SQL 2017 (v14)-es verziót.

 

 

Az alkalmazás használata:

 

Első lépésként készítsen mentést az adatbázisokról, amiket a frissítendő SQL szerveren kezel.

 

Az állomány letöltése után a futtatásakor az alábbi üzenettel találkozhat:

 

clip0068

 

Kattintson a További információ feliratra, majd nyomja meg az ekkor alul megjelenő Futtatás mindenképpen gombot.

 

Indulás után az alábbi ablakot fogja látni. A blokkok a folyamat szerinti sorban következnek egymás után. Ahol szükséges, ott rövid magyarázat is található, de részletesebb leírást itt talál a kép alatt.

Az alapelv az, hogy ha jelenleg az Infotéka eddigi SQL2005_INFOTEKA szerverét használja, és szeretné frissíteni az INFOTEKA_SQL 2017 (v14)-es verzióra, akkor minden beállítás maradjon alaphelyzetben, és a 2. blokkban nyomjon [Kapcsolat teszt] gombot. A kapcsolódás beállításainak azonosnak kell lennie a .NET-es programoknál az Új cég létrehozásakor megadott adatokkal. Ha sikeres a kapcsolódás, akkor a [Migrálás indítása] gombra kattintva a program elvégzi a frissítést.

 

clip0133

 

1. Infotéka SQL szerver letöltése és telepítése:

Felhasználói módban (ha nincs bepipálva az ablak alján a Haladó/Rendszergazdai szint) ez a pont nem módosítható, vagyis a folyamat során az alkalmazás letölti és feltelepíti a legfrissebb általunk biztosított SQL szervert. Ebben az esetben a 3. blokk inaktív, mivel az Új SQL szerver beállítása a folyamat során automatikusan történik meg.

Vegye figyelembe, hogy ha eddig sem az Infotéka SQL szerverét használta (SQL2005_INFOTEKA), akkor ezt a migrálást csak abban az esetben végezze el, ha az Ön által használt jelenlegi SQL szerver más (leginkább ügyviteli) alkalmazásokkal nincs kapcsolatban, mivel azok nem feltétlenül fogják tudni kezelni ezt az INFOTEKA_SQL példánynévvel működő SQL 2017, v14-es verziót.

 

2. Jelenleg használt SQL szerver beállításai:

Felhasználói módban a program itt automatikusan kiválasztja az SQL2005_INFOTEKA szervert (ha telepítve van). Ha több SQL szerver is van a gépen, akkor ki tudja választani, hogy melyiket használja jelenleg az Infotéka programokhoz, és itt tudja beállítani a kapcsolódás adatait is (a fenti pirossal kiemelt bekezdést vegye figyelembe). A kapcsolódás beállításainak azonosnak kell lennie a .NET-es programoknál az Új cég létrehozásakor megadott adatokkal. Beállítás után nyomjon [Kapcsolat teszt] gombot.

 

clip0130

 

Fontos, hogy ez az SQL szerver nem lehet magasabb verziójú, mint az INFOTEKA_SQL szerver, mivel Felhasználói módban alapértelmezetten az kerül telepítésre. Ennek verziója: 2017 (v14).

 

3. Új SQL szerver beállításai:

A 3. blokk inaktív, mivel az Új SQL szerver telepítése és beállítása a folyamat során automatikusan történik meg.

 

4. Cégek SQL szerver beállításának módosítása:

Ez az opció Felhasználói módban fixen be van pipálva, mivel a frissítés valójában egy másik SQL szerver példányra migrálja át az adatbázisokat, és emiatt a Cégnyitás ablakban is az Új szerver példánynevét kell beállítani az érintett cégekhez. (Ez azt jelenti, hogy ezeknek a cégeknek az Adatbázis adatainál az MsSQL szerver az új SQL szerver lesz)

 

  clip0128

 

Ehhez a beállításhoz szükséges, hogy az alkalmazás megtalálja a Cégnyitás ablak adatait tartalmazó állományt. Ezeket a [Programok útvonala] gombra kattintva tudja beállítani az egyes programokhoz. Az alkalmazás kiolvassa az útvonalakat a WINDOWS regisztrációs adatbázisból (Registry), de érdemes ellenőrizni, hogy valóban ott vannak-e a programok. Ha parancsikonról indítja a .NET-es programokat, akkor azon jobb egérgombbal kattintva a Tulajdonságok menüpontban található az Indítás helye, aminek meg kell egyezni az ebben az ablakban található adott programhoz tartozó útvonallal. Itt az összes NET-es program szerepel, de csak azokat kell beállítani, amiket használ.

 

clip0127

Ha mindent ellenőrzött a leírás alapján, akkor a [Migrálás indítása] gombra kattintva a program elvégzi a frissítést.

 

A folyamatról egy log fájl is készül, amit abban a mappába hoz létre az alkalmazás, ahonnan futtatja azt, és automatikusan megnyílik miután bezárja a folyamatjelző ablakot a frissítés végén.

 

 

A Felhasználói módban található alapbeállításoktól való eltérést inkább csak Haladó felhasználóknak és Rendszergazdáknak javasoljuk, és csak akkor, ha feltétlenül szükséges. Ehhez pipálja be a Haladó/Rendszergazdai szint opciót az ablak alján. Ezután az alábbi képen látható módon változik a program ablaka, és így részletesebb beállításokhoz fér hozzá:

 

clip0134

 

1. Infotéka SQL szerver letöltése és telepítése:

Ez az opció alapértelmezetten be van pipálva. Ha Ön nem rendszergazda, hanem normál felhasználó, akkor javasoljuk, hogy használja ezt az opciót, így a folyamat során az alkalmazás letölti és feltelepíti a legfrissebb általunk biztosított SQL szervert. Ebben az esetben a 3. blokk inaktívvá válik, mivel az Új SQL szerver beállítása a folyamat során automatikusan történik meg.

Haladó felhasználóknak/Rendszergazdáknak: Ha már telepített egy újabb verziójú saját SQL szervert és arra migrálja át a jelenleg használatban lévő SQL szerverről az adatbázisokat, akkor vegye el a pipát az opciótól, és a 3. blokkban állítsa be ezt az SQL szervert.

Vegye figyelembe, hogy ha eddig sem az Infotéka SQL szerverét használta (SQL2005_INFOTEKA), akkor ezt a migrálást csak abban az esetben végezze el, ha az Ön által használt jelenlegi SQL szerver más (leginkább ügyviteli) alkalmazásokkal nincs kapcsolatban, mivel azok nem feltétlenül fogják tudni kezelni ezt az INFOTEKA_SQL példánynévvel működő SQL 2017, v14-es verziót.

 

2. Jelenleg használt SQL szerver beállításai:

Ha több SQL szerver is van a gépen, akkor itt tudja kiválasztani, hogy melyiket használja jelenleg az Infotéka programokhoz, és itt tudja beállítani a kapcsolódás adatait is. Ezek azonosak a .NET-es programoknál az Új cég létrehozásakor megadott adatokkal. Beállítás után nyomjon [Kapcsolat teszt] gombot.

Fontos, hogy ez az SQL szerver nem lehet magasabb verziójú, mint a 3. blokkban választott új SQL szerver. Ha mégis ez a helyzet, akkor a migrálás nem fog megtörténni. A [Kapcsolat teszt] gombokkal a jelenlegi és az új szerver verzióját is ellenőrizheti, illetve ha az INFOTEKA_SQL szerver telepítését pipálta be az 1. blokkban, akkor az itt kiválasztott szerver maximum 2017 (v14)-es legyen.

 

clip0130

 

3. Új SQL szerver beállításai:

Alapértelmezetten ez a blokk inaktív, mivel az 1. blokkban azt választottuk, hogy az INFOTEKA_SQL szerver legyen telepítve.

Ha saját telepítésű SQL szerverre szeretné migrálni az adatokat, akkor vegye el a pipát az 1. blokkban, és ezután itt tudja kiválasztani a már feltelepített és működő SQL szervert. A beállítások ugyanazok, mint a 2. blokkban.

Az Új SQL szerver adatbázis útvonalának átállítása: Ez az opció alapértelmezetten be van pipálva, mert ez az ajánlott, de lehetnek olyan helyzetek/igények, amikor nem ez a megfelelő megoldás.

Haladó felhasználóknak/Rendszergazdáknak: Tehát alapértelmezetten az Új SQL szerver adatbázis útvonala is ugyanaz lesz, mint a Jelenleg használt SQL szerveré, így nem csak az eddigi, hanem a frissítés után létrehozott adatbázisok is erre az útvonalra kerülnek. Ha elveszi a pipát, akkor a frissítéskor már létező cégek adatbázisai a Jelenleg használt SQL szerver adatbázis útvonalán maradnak, de az ezután létrehozott cégek adatbázisai már az Új SQL szerver adatbázis útvonalára jönnek létre.

Ez az útvonal a regisztrációs adatbázisban itt található és módosítható: \HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft SQL Server\MSSQLXX.SQL_SERVER_NEVE\MSSQLServer\DefaultData és DefaultLog

 

4. Cégek SQL szerver beállításának módosítása:

Ez az opció alapértelmezetten be van pipálva, mivel a frissítés valójában egy másik SQL szerver példányra migrálja át az adatbázisokat, és emiatt a Cégnyitás ablakban is az Új szerver példánynevét kell beállítani az érintett cégekhez. (Ez azt jelenti, hogy ezeknek a cégeknek az Adatbázis adatainál az MsSQL szerver az új SQL szerver lesz)

Haladó felhasználóknak/Rendszergazdáknak: Abban az esetben ha a hálózatos telepítést úgy végezték, hogy a program minden gépen külön van telepítve, és csak az adatbázisokat érik el egy helyről (szerverről), akkor az új SQL szervert egyedileg kell beállítani a cégekhez minden gépen.

 

  clip0128

 

Ehhez a beállításhoz szükséges, hogy az alkalmazás megtalálja a Cégnyitás ablak adatait tartalmazó állományt. Ezeket a [Programok útvonala] gombra kattintva tudja beállítani az egyes programokhoz. Az alkalmazás kiolvassa az útvonalakat a WINDOWS regisztrációs adatbázisból (Registry), de érdemes ellenőrizni, hogy valóban ott vannak-e. Ha parancsikonról indítja a .NET-es programokat, akkor azon jobb egérgombbal kattintva a Tulajdonságok menüpontban található az Indítás helye, aminek meg kell egyezni az ebben az ablakban található adott programhoz tartozó útvonallal. Itt az összes NET-es program szerepel, de csak azokat kell beállítani, amiket használ.

 

clip0127

 

5. A jelenleg használt SQL szerver üzemen kívül helyezése:

Ez az opció alapértelmezetten be van pipálva. A migrálás után az alkalmazás az eddig használt SQL szervert leállítja, letiltja és rejtett módra állítja, így nem fog megjelenni a .NET-es programokban, vagyis az új cégek létrehozásakor már csak az új SQL szervert fogja látni, amire az átmigrálás történt.

Haladó felhasználóknak/Rendszergazdáknak: Ez az állapot visszaállítható a regisztrációs adatbázisban, illetve a Windows szolgáltatásoknál, de normál esetben erre nem lesz szükség.

 

A folyamatról egy log fájl is készül, amit abban a mappába hoz létre az alkalmazás, ahonnan futtatja azt, és automatikusan megnyílik miután bezárja a folyamatjelző ablakot a frissítés végén.